Sauna, pirts privātmājā

   Ja radās vēlme ierīkot pirti privātmājā, nekas nekavē iebūvēt vienalga kura tipa pirti jebkurā izvēlētā vietā. Turklāt, ja ļauj iespējas, vienā telpā var iebūvēt vairāku veidu pirtis, lai varētu iz­vēlēties sviedrēšanās vietu atkarībā no garastāvokļa un veselības. Lielākoties pirtis tiek iebūvētas saimniecības ēkās, kur to ekspluatācijai jāierīko ventilācija, kā arī hidroizolācija. Cits risinājums ir izvietot pirti pagrabstāvā, tiesa, tad jāapsver vairāki faktori: vai pagrabs nav pārāk mitrs, vai telpas ir viegli vēdināmas, īpaša ventilācijas sistēma jāierīko, ja izlemts pirtij blakus izbūvēt baseinu, kas telpas padara vēl mitrākas. Tādā gadījumā līdz ar ventilāciju jānodrošina klimata kontrole, lai telpā uzturētu vajadzīgo temperatūru. Nepieciešama arī mitruma kontrole, dzesēšana, sausināšana, kā arī kondicionēšana.


   Krievu pirts ir ar malkas krāsni, un tajā ir relatīvi zema gaisa temperatūra – no 60 līdz 80 grādiem. Krievu pirts burvība slēpjas tās mitrumā, turklāt šā tipa pirts ir vienīgā, kur var izmantot zaru slotiņas. Krievu pirts neatkārtojamo garu panāk ar ūdens lieša­nu uz akmeņiem.

  Somu pirts jeb saunās gaiss ir daudz sausāks, bet temperatūra augstāka – tā var sasniegt pat 100 grādu, protams, ja pirts mīļotājam pietiek izturības. Arī somu pirtīs uz akmeņiem lej ūdeni, taču salīdzinājumā ar krievu pirtīm izmantojamā ūdens daudzums būs daudz mazāks.


   Pirts lāvas var izbūvēt tik līmeņos, cik sirds kāro, vien jāatceras, ka to augstums nedrīkst pārsniegt 60 centimetrus – lai kājas būtu stabili uz pamata, ja nu karstums kļūst neizturams un uznāk vājums. Taču no tādām pārmērībām vajadzētu izvairīties. Jāievēro attālums no lāviņas līdz krāsnij, tas gan var mainīties atkarībā no krāsns tipa un izmēriem. Izmantojot elektrisko krāsni, pieļaujamais attālums var būt pat tikai divi centimetri, kamēr malkas krāsnij tas būs no 50 centimetriem un vairāk. Ja ne-pieciešams ietaupīt platību, krāsns apdarei var izmantot īpašu materiālu – magnēziju, kas ļaus krāsni piebīdīt pavisam blakus.  Taču, lai kādu krāsni arī lietotu, ieteicams izmantot viselementārāko drošības pasākumu – koka sētiņas, tās īpaši ieteicamas, ja pirtī iet arī bērni. Piedāvājumā  arī rūdītā stikla logi, tie ir tik izturīgi, ka iespējams no tiem izveidot pat visu sienu. Būvējot pirti, ieteicams, lai zem tās būtu pievads kanalizācijai, lai novadītu karsēšanas procesā radušos šķidrumus – sviedrus un arī kondensējušos tvaikus.


Jautā Mums